Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Ako ochrániť stromčeky proti okusu zverí

Ako ochrániť stromčeky proti okusu zverí

Uvádza sa, že až jedna tretina novovysadených stromov je usmrtená ohlodávaním, strhávaním kôry alebo otĺkaním, čím spôsobujú väčšie škody ako kôrovce. Zaujíma vás, ako chrániť stromy vo vašej záhrade, sade alebo škôlke pred týmito škodcami? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme účinné možnosti ochrany a pomôžeme vám so správnym výberom a inštaláciou elektrického alebo pachového ohradníka.

Ktoré zvieratá spôsobujú škody na stromoch

Spásanie listov, okusovanie vetvičiek a lúpanie kôry jeleňou zverou škodí mladým stromčekom. Postupom času sa na takto poškodených stromoch hniloba šíri od kmeňa až do výšky približne 4 metrov. Kmene a celé stromy sú znehodnotené a pomaly hnijú.

Najčastejšími škodcami stromov sú srnčia, danielia, jelenia a muflonia zver. K najväčším škodám dochádza najmä v období vegetačného pokoja, ktoré trvá od 1. novembra do 31. marca. V týchto mesiacoch má zver núdzu o potravu a uchyľuje sa k obhrýzaniu stromov v škôlkach, sadoch, lesoch a záhradách. Ohrozené sú nielen listnaté stromy, ako napríklad jaseň a javor, ale aj ihličnaté stromy, napríklad jedľa. V bezpečí nie sú ani vinohrady - jelene požierajú plody viniča, listy a zelené letorasty. O ochrane vinohradu pred jeleňmi sme už písali.

Problémom nie je len obhrýzanie stromov, ale aj vytĺkanie parožia jeleňou zverou. Trenie parožia o kmene stromov poškodzuje kmene mladých stromov a obnažuje kôru. To spôsobuje oslabenie stromu a jeho postupné odumieranie.

Viete, ako sa vysporiadať s útokmi srnčej a srnčej zveri na vinohrad? Pripravili sme pre vás množstvo užitočných rád, ktoré vám pomôžu predísť zbytočným škodám na úrode. Prečítajte si, ako spoľahlivo ochrániť svoje vinohrady pomocou elektrického ohradníka.

Prečítajte si viac

Ako zabrániť jelenej, srnčej a danielej zveri ohryzovať stromy

Keďže jelene sa uchyľujú k obhrýzaniu stromov, keď nemajú dostatok potravy, prvým riešením je prikrmovanie lesnej zveri v zime. Ak necháte v kŕmidle niekoľko jabĺk, hrušiek, zemiakov alebo mrkvy pre srnčiu, jeleniu a danieliu zver, určite neuškodíte. Je však lepšie sa vopred poradiť so správcom lesa. Vzhľadom na početnosť lesnej zveri však tento dobrý skutok váš problém pravdepodobne nevyrieši.

Ďalším spôsobom, ako zabrániť ohryzu stromov, je použitie mechanickej ochrany. Môžete vyskúšať rôzne pletivá, siete proti zveri, lesné oplôtky alebo ochranné rúrky. Lesné oplotenie má svoje výhody, ale vyžaduje si aj neustálu kontrolu a údržbu. V opačnom prípade sa stávajú neúčinnými a nebezpečnou prekážkou, do ktorej sa môže jeleň zamotať a zraniť sa.

Výhodou polypropylénových ochranných rúrok je ich nízka hmotnosť. Na druhej strane môžu v horúcich dňoch spôsobiť prehriatie stromu. Ak sa rozhodnete pre tubus, vyberte taký, ktorý má v sebe vetracie otvory. Ak však hľadáte naozaj spoľahlivé riešenie, stavte na elektrické ohradníky.

Ochrana stromov s pomocou elektrických ohradníkov proti divej zveri

Elektrický ohradník je fyzická a psychická bariéra, ktorá predstavuje dlhodobé a bezpečné riešenie. Pôsobí ako plašič zveri pri ochrane pozemkov so stromami, poľnohospodárskych plodín a pri ochrane hospodárskych zvierat pred predátormi.

Veľkou výhodou elektrických ohradníkov proti zveri je ich odolnosť voči poveternostným podmienkam a vodotesnosť. Za zmienku stojí aj ich bezpečnosť. Elektrické ohradníky nespôsobujú zvieratám žiadne zranenia. Elektrický impulz je však dostatočne nepríjemný na to, aby odohnal srnčiu zver od akýchkoľvek nežiaducich oblastí vrátane sadov, škôlok, záhrad alebo oplotených častí lesa.

Výber elektrického ohradníka pre srnčiu, danieliu a jeleniu zver

Pri výbere elektrického ohradníka je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. V prvom rade záleží na tom, pre ktoré zviera oplotenie potrebujete. Srnčia zver patrí medzi menej citlivé zvieratá, ktoré pravdepodobne neodradia ohradníky s nižším napätím. Preto si musíte vybrať z ponuky silnejších zdrojov elektrických ohradníkov určených špeciálne pre jelene, daniele a iné voľne žijúce zvieratá. Je potrebné posúdiť aj dĺžku porastu stromov v bezprostrednej blízkosti budúceho oplotenia. Čím je porast dlhší a hustejší, tým výkonnejší bude musieť byť generátor.

Dôležitú úlohu zohráva aj spôsob napájania elektrického ohradníka. Ak nemáte prístup k elektrickej sieti v mieste, kde bude elektrický plot umiestnený, vyberte si z kombinovaných generátorov elektrického plotu. V opačnom prípade si môžete vybrať zo sieťových zdrojov napájania elektrického ohradníka. Ďalšou možnosťou výberu je ponuka rozdelená na modelové rady generátorov podľa funkcií. V ponuke nájdete aj inteligentné systémy elektrických ohradníkov, ktoré môžete ovládať pomocou aplikácie fencee Cloud v mobilnom telefóne odkiaľkoľvek na svete. Jedinou požiadavkou je prístup na internet.

Sada elektrického ohradníka Chytrá Farma - RF zdroj 10 J - WiFi Gateway - Monitor MX10 ZADARMO

Inteligentný elektrický ohradník s kombinovaným zdrojom energy DUO RF EDX100 s výkonom do…

535 € s DPH Skladem
Detail produktu

Okrem zdroja elektrického ohradníka budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo, ako sú stĺpiky, drôty, bleskozvody, vstupné brány alebo napínače a pružiny. Ak si chcete ušetriť starosti s výberom jednotlivých komponentov plota, vyberte si kompletné súpravy elektrického oplotenia pre divú zver. Nájdete v nich všetko, čo potrebujete na základnú inštaláciu. Ak vám chýbajú nápady, náš ďalší článok vám pomôže pri výbere a montáži elektrického oplotenia pre divú zver.

Inštalácia elektrického ohradníka proti srnčej, jelenej a danielej zveri

Inštalácia elektrického ohradníka proti srnčej zveri je jednoduchá a nezaberie príliš veľa času. Stačí postupovať podľa priložených pokynov a vyhnúť sa najčastejším chybám. Zároveň musíte zvoliť správnu výšku elektrického ohradníka. Ohrady pre jelene by mali mať 4 drôty vo výške 35, 60, 90 a 120 cm.

Je tiež potrebné vybrať vhodný drôt. Pre srnčiu, jeleniu a danieliu zver je najlepšou voľbou drôt a páska signálnej modrej farby, ktorá je pre zvieratá ľahko viditeľná. Je to zároveň farba, ktorá sa v prírode bežne nevyskytuje, a preto pôsobí ako optická bariéra. Môžete vyskúšať jeden z nasledujúcich drôtov:

Potom je potrebné tieto drôty správne upevniť. Pomôžu vám s tým napríklad stĺpiky a stĺpiky plotu zo sklených vlákien. Do rohov plota odporúčame umiestniť pevné drevené stĺpiky alebo stĺpiky z recyklovaného plastu.

Ďalšou možnosťou, ako zabrániť vstupu srnčej zveri do ovocných sadov alebo škôlok, a to nielen proti diviačej zveri, je vodivé pletivo na oplotenie. Ide o veľmi pevný a odolný spôsob oplotenia, ktorý je navyše mobilný a dá sa ľahko premiestňovať. Inštalácia ohradovej siete je veľmi jednoduchá a rýchla a nebudete potrebovať žiadne náradie.

S inštaláciou vám pomôže článok o správnej inštalácii elektrického ohradníka alebo sekcia Základná inštalácia v časti Rady. Môžete si pozrieť aj naše inštruktážne video o základnej inštalácii elektrického ohradníka.

Ochrana stromov pomocou pachových ohradníkov pred divou zverou

Pachové ohradníky alebo chemické ohradníky sú rýchlym, lacným a účinným riešením na minimalizáciu škôd spôsobených ohlodávaním zverou. Možno ich použiť v akomkoľvek teréne vrátane ťažko prístupných oblastí s veľmi hustým porastom. Uvoľňujú zápach do okolia ohrady vďaka UV svetlu, ktoré vyžarujú. To odháňa zvieratá z oblastí, kde môžu spôsobiť škody. Je dôležité vybrať správny pachový koncentrát pre konkrétne zviera - zvyčajne ide o imitáciu pachu prirodzeného predátora.

Už máte dosť škôd spôsobených divou zverou? Máme pre vás riešenie. Kombinácia pachových a elektrických ohradníkov predstavuje dokonalú ochranu vášho majetku, plodín a hospodárskych zvierat pred živočíšnymi škodcami a predátormi.

Prečítajte si viac

Príslušenstvo na zostavenie pachové ohrady

Vybudovanie pachového ohradníka pre jelene, jelenice alebo daniele je jednoduché a zvládne ho každý. Potrebné sú nasledujúce komponenty:

  • Drevené koly - počet kolov závisí od dĺžky ohrady. Vzdialenosť medzi kolíkmi by nemala byť väčšia ako 5 metrov, aby sa zabezpečila čo najvyššia účinnosť pachového ohradníka.
  • Adaptér na nosič - na ochranu nosiča BIO10-PO pred dažďom alebo mechanickým poškodením.
  • Pachový nosič - ponúkame 3 typy nosičov, každý s inými vlastnosťami a použitím.
    • Nosič pachového ohradníka z PU peny - pena je vhodná na ochranu krátkych úsekov sadov a na ochranu okrasných drevín.
    • Nosič zápachu BIO10-PO - nosič je možné použiť v poľnohospodárstve, vinohradníctve, ovocinárstve a lesníctve. Možno ho použiť aj v blízkosti frekventovaných ciest.
    • Nosič zápachu BIO10-S - použitie tohto nosiča je rovnaké ako pri nosiči BIO10-PO. Je účinný aj pri ochrane jelenej zveri pred sennou nádchou.
  • Koncentrát pachového ohradníka pre jelene - rozprašovací koncentrát pachového ohradníka, ktorý je účinný v boji proti vytrhávaniu parožia alebo pri ničení a ohryze stromčekov a mladých stromčekov. Je účinný aj v blízkosti verejných ciest.

Ako nainštalovať pachový ohradník proti divokej zveri

Okolo škôlky alebo sadu rozmiestnite drevené koly a naskrutkujte adaptéry na nosič pachového ohradníka. Môžete použiť aj konáre alebo kmene blízkych stromov alebo plotové stĺpiky. Do každého adaptéra vložte nosič pachu alebo použite sprej na nosič pachu. Nosiče sa môžu používať aj bez adaptéra, jeho použitie však pôsobí ako ochrana pred dažďom. To môže výrazne predĺžiť účinok pachového ohradníka.

Koncentrát pachového ohradníka pre jelene naneste na nosič v troch bodoch na jednu sekundu. A máte hotovo. Takto je pachový ohradník pripravený chrániť vaše stromy približne 3 mesiace. Na obnovenie pachovej bariéry je potrebné aplikáciu koncentrátu zopakovať približne 4× ročne.

Upozornenie! Pracujete s chemickými látkami. Pri inštalácii chemického plota používajte ochranné rukavice, aby ste zabránili kontaktu s pokožkou.

Podrobnejšie informácie o výbere a inštalácii pachového ohradníka proti jeleňom, ako aj o jeho výhodách alebo slabých stránkach nájdete v našom ďalšom článku.

Ak hľadáte spôsob, ako ochrániť svoje polia, záhrady, pasienky alebo vinohrady pred jeleňmi, a potrebujete poradiť s výberom plota, ste na správnom mieste. V tomto článku sa dozviete, aký typ oplotenia si vybrať a ako najlepšie ochrániť svoj pozemok.

Prečítajte si viac

Kombinácia elektrického a pachového ohradníka ako najúčinnejšia ochrana proti ohryzu divokej zveri

Chcete mať istotu, že vaše stromy sú stopercentne bezpečné? Potom je najspoľahlivejšou ochranou kombinácia pachového a elektrického ohradenie. Pachové aj elektrické ohradenie fungujú na inom princípe. Sú tiež rôzne účinné. Vzájomne eliminujú svoje slabé stránky, a tak sa výborne dopĺňajú.

Ak si napríklad zvieratá zvyknú na pach chemického ohradníka a začnú ho ignorovať, pachový ohradník stratí svoju účinnosť. To sa môže stať po určitom čase, preto je vhodným riešením elektrický ohradník umiestnený v bezprostrednej blízkosti, ktorý zvieratá spoľahlivo odpudzuje.

Táto kombinácia pachového a elektrického ohradníka je najužitočnejšia v rôznorodom teréne. Elektrický ohradník umiestnite do ľahšie prístupných oblastí s rovinatým terénom a nižšou vegetáciou a pachový ohradník nainštalujte do ťažko prístupného terénu s bujnou vegetáciou.

Ak už vlastníte elektrický alebo pachový ohradník a chcete zvýšiť svoju bezpečnosť, môžete si ho kúpiť samostatne. V opačnom prípade vám odporúčame, aby ste sa rozhodli pre jednu z kompletných súprav elektrického a pachového ohradníka. Na ochranu vašich stromov pred jeleňmi sú najvhodnejšie nasledujúce dve súpravy:

Stále neviete, čo máte robiť

Ak sme neodpovedali na všetky vaše otázky, neváhajte nás kontaktovať. Sme vám k dispozícii na telefónnom čísle +420 730 893 828 a e-mailom na adrese info@fencee.cz. Odpovede na najčastejšie otázky nájdete v asistenčnej službe a veľa zaujímavých informácií nájdete aj na našom blogu. Sme česká spoločnosť, ktorá už 20 rokov vyvíja a vyrába systémy elektrických ohradníkov. Zverte nám ochranu svojich stromov, plodín a hospodárskych zvierat.

Páči sa vám tento článok? Zdieľajte ho :)

Komentáre k článku

Vložte komentár

Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou

*
*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.
Michal Tareš

Potrebujete poradiť? Michal Tareš Obchodné oddelenie / e-shop

Milan Vacek

Potrebujete poradiť? Milan Vacek Servisný technik

Prihláste sa na odber noviniek a nič vám neunikne.

Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.