Prečítajte si o výhodách a pohodlí elektrického ohradníka smart fencee podľa slov známeho chovateľa shetlandských oviec pána Romana Cieslara.
Srnky síce vyzerajú ako krásne a roztomilé stvorenia, ale škody, ktoré dokážu napáchať, sa často vyšplhajú na stovky tisíc korún. Ak vlastníte pozemok s poľnohospodárskymi plodinami, ovocný sad, okrasnú škôlku alebo len malú záhradku, je dobré sa proti týmto škodcom brániť. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako pomocou pachových ohradníkov zabrániť srnčej zveri v prístupe na váš pozemok. Dozviete sa aj o výhodách kombinácie pachového ohradníka a elektrického ohradníka proti jeleňom.
Srnčia zver je jedným z najrozšírenejších párnokopytníkov v krajine. Hoci ide o pomerne plaché zvieratá, dokážu napáchať viac než dosť škôd. Radi spásajú okrasné kvety a okusujú mladé výhonky tráv. Na poliach hodujú na poľnohospodárskych plodinách. Nevadí im kŕmna repa, kukuričné klasy ani ovos. V ovocných sadoch si potrpia na jablká, ale ocenia aj brusnice a maliny. Značné škody spôsobujú aj vinohradníkom. Ak sa chcete dozvedieť, ako ochrániť svoj vinohrad pred jeleňmi, prečítajte si náš ďalší článok.
Vniknutie týchto savcov na váš pozemok vás môže stáť majetok a veľa nervov. Stavte na pachové ohradníky skôr, ako si k vám jelene nájdu cestu. Ak si chcete byť istí, že ochrana je stopercentná a jelene nemajú šancu, skombinujte pachový ohradník s elektrickým ohradníkom.
Ako sme už uviedli, samotný pachový ohradník neposkytuje 100 % ochranu pred divou zverou. Z dlhodobého hľadiska sa ako najspoľahlivejšia ochrana osvedčila kombinácia pachového a elektrického ohradníka. Ak máte pozemok v rôznorodom teréne, oceníte kombináciu týchto dvoch ohradníkov. Elektrické oplotenie je vhodnejšie na prístupnejších miestach s rovinatejším terénom a nižším trávnatým porastom. Naopak, pachový ohradník možno umiestniť na tieto menej prístupné miesta s bujnou vegetáciou.
Tieto dva ohradníky si môžete zakúpiť aj samostatne, napríklad ak sa po čase rozhodnete, že vám jeden nestačí a chcete kombinovanú ochranu. Alebo si môžete kúpiť kompletnú súpravu pachového a elektrického ohradníka. Ponúkame niekoľko takýchto kombinácií a každá je určená na iný účel.
Ak chcete chrániť ovocný sad alebo zabrániť zničeniu úrody a máte k dispozícii elektrickú energiu, ponúkame súpravu s napájacím zdrojom a páskou. Ak nemáte prístup k elektrine, nezúfajte. Vhodným riešením pre vás bude súprava s napájacím zdrojom DUO a páskou. Obsahuje totiž kombinovaný generátor, ktorý možno napájať buď sieťovým adaptérom, alebo pripojením k bežnej autobatérii.
Ak chcete zabrániť kladeniu srnčej zveri na vašich poliach, odporúčame vám ako preventívnu ochranu pred kladením srnčej zveri súpravu DUO s napájacím zdrojom a lankovnicou. Táto súprava sa dodáva aj s kombinovaným generátorom, a preto ju možno používať aj bez prístupu k elektrickej energii.
Pachový ohradník alebo tiež chemický ohradník je rýchle, lacné a účinné riešenie na minimalizáciu škôd spôsobených divou zverou. Funguje na princípe uvoľňovania pachov do okolia ohrady. Deje sa to prostredníctvom UV žiarenia pôsobiaceho na špeciálnu penu napustenú pachovou látkou alebo iným nosičom s pachovým koncentrátom. Ten je pre zver nepríjemný, pretože imituje pach predátora. Preto sa zver týmto miestam úplne vyhne.
Účelom pachovej ohrady je presunúť zver späť do lesa a predovšetkým ju udržať mimo oblastí, kde by mohla spôsobiť škody. Medzi takéto miesta patria už spomínané plochy stromov a plodín, ale často sa umiestňujú aj v blízkosti frekventovaných verejných ciest.
Existuje množstvo pachových koncentrátov, ktoré sa aplikujú na nosiče. Nemožno predpokladať, že jeden koncentrát odpudí všetkých škodcov, ktorí sa priblížia k vášmu pozemku. Na jelene pôsobia úplne iné pachy ako napríklad na vydry, kuny alebo čiernu zver. Preto ponúkame širokú škálu pachových koncentrátov a každý z nich je určený pre iné zviera a na iný účel.
Výhody pachového ohradníka spočívajú v pomerne malej počiatočnej investícii a jednoduchej inštalácii, ktorá si vyžaduje len niekoľko komponentov. V tomto ohľade je oveľa lepšou voľbou ako akýkoľvek bežný plot. Jeho výstavba je náročnejšia aj z finančného hľadiska.
Pokiaľ ide o umiestnenie pachového plotu, ani tu nie je problém. Pachové ohradníky možno inštalovať aj v náročných terénnych podmienkach a na miestach, kde je hustá vegetácia. Preto sú dokonalým doplnkom elektrických ohradníkov, ktoré poskytujú najspoľahlivejšiu ochranu majetku, ale v členitom teréne sa ťažšie udržiavajú.
Nevýhodou pachového oplotenia je určite skutočnosť, že pach sa po čase vyčerpá. Preto ju treba pravidelne obnovovať, najmenej štyrikrát ročne. Znamená to obísť ohradník a znovu naniesť pachový koncentrát na každý nosič.
Môže sa tiež stať, že jelene si po čase na pach zvyknú, začnú ho ignorovať a vyberú sa na vaše plodiny. Oplotenie potom stratí svoju účinnosť. Preto sa odporúča zvoliť kombináciu pachového a elektrického oplotenia.
Pachový ohradník proti jeleňom má viac využití ako len ochranu vášho pozemku so stromami alebo poľnohospodárskymi plodinami. Môžete ho použiť aj na ochranu srnčiat. Tie sú ohrozené pravidelnými prechádzkami po senníku. Jelene rady kladú svoje mláďatá na poliach a lúkach, kde sú dobre ukryté. Bohužiaľ, nielen pred predátormi, ale aj pred ľuďmi a poľnohospodárskymi strojmi. Vďaka pachovému ohradníku majú jelenčatá oveľa väčšiu šancu na prežitie. Dôležitá je včasná aplikácia pachového prostriedku. Odporúča sa medzi 20. aprílom a 10. májom.
Pachové ohradníky sa môžu umiestniť aj pozdĺž frekventovaných ciest. Toto používanie je už pomerne bežné v Nemecku, Rakúsku a v posledných rokoch sa rozšírilo aj v Českej republike. Štatistiky a prieskumy ukazujú, že používanie pachových ohradníkov proti jelenej zveri viedlo k zníženiu počtu dopravných nehôd spôsobených zrážkami s týmito zvieratami.
Inštalácia pachového ohradníka je pomerne rýchla a jednoduchá záležitosť. Budete potrebovať:
Postup inštalácie je nasledovný. Adaptér naskrutkujete na kolík, kmeň stromu, konár alebo plot. Do neho vložíte nosič pachu alebo použijete rozprašovaciu penu a potom na tri body na jednu sekundu aplikujete pachový koncentrát. Tento postup sa musí pravidelne opakovať, aby sa obnovila pachová bariéra. Najmenej štyrikrát ročne. Je dôležité mať na pamäti, že pracujete s chemickými látkami, a preto je vhodné používať pri inštalácii ochranné pomôcky.
Elektrický ohradník proti jeleňom predstavuje účinnú ochranu vášho majetku. V porovnaní s bežným ohradníkom je oveľa spoľahlivejší, pretože pôsobí nielen ako fyzická bariéra, ale mal by u jeleňov vzbudiť rešpekt už pri prvom kontakte. S jeho pomocou môžete ohradiť svoje pozemky s plodinami, aby ste zabránili vstupu zvierat, ale môžete ho použiť aj ako plot na zadržanie zvierat. Ak vás zaujíma, ako vybrať a postaviť elektrický ohradník pre diviačiu zver, prečítajte si náš starší článok.
Neodpovedali sme na všetko? Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa pachových a elektrických ohradníkov, neváhajte nás kontaktovať. Môžete nám napísať na e-mailovú adresu info@fencee.cz alebo zavolať na číslo +420 730 893 828. Pozrite si tiež najčastejšie chyby pri inštalácii elektrického ohradníka alebo ako nastaviť správnu výšku ohrady. Sme česká spoločnosť, ktorá vám už 19 rokov pomáha s ochranou pozemkov.
Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou
Potrebujete poradiť? Milan Vacek Technická podpora
Potrebujete poradiť? Michal Tareš Obchodné oddelenie / e-shop
Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.
Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.
Komentáre k článku
Vložte komentár