Prečítajte si o výhodách a pohodlí elektrického ohradníka smart fencee podľa slov známeho chovateľa shetlandských oviec pána Romana Cieslara.
Krmivo pre kurčatá by malo obsahovať správne množstvo bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálov. Správne zloženie krmiva pomáha udržať sliepky zdravé a aktívne. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako správne kŕmiť sliepky a ktoré pomôcky vám kŕmenie uľahčia.
Na trhu je veľa rôznych druhov krmív pre sliepky, vrátane suchých zmesí, peliet, vlhkého krmiva a rôznych doplnkov. Základom je vybrať kvalitné krmivo, ktoré spĺňa potreby sliepok a poskytuje im všetky živiny potrebné na správny rast a produkciu vajec. Kvalitné krmivo by malo obsahovať obilniny, ako je pšenica alebo kukurica. Tiež trávu, seno a nejaký druh oleja. Tú možno nahradiť aj varenými zemiakmi.
Pre sliepky sú dôležité aj bielkoviny. Môžete vyskúšať odtučnený sójový šrot alebo hrach. Odporúča sa tiež pridávať sušenú zeleninu, seno, sušené bylinky a rôzne druhy semien, ako sú slnečnicové, ľanové a konopné semená. Tie sú skvelým zdrojom tuku, energie a minerálnych látok. Sliepkam prospievajú aj žihľava, jablká alebo mrkva a varená fazuľa.
Ak chcete dať sliepkam orechy, ktoré sú bohaté na vápnik, a preto sú výborným doplnkom ich stravy, musíte ich najprv dať asi na 5 minút do rúry. Potom ich môžete sliepkam rozdrviť. Zahriatím v rúre sa zbavíte všetkých baktérií. Ak nechcete sliepkam dávať škrupiny, je nevyhnutné dodávať sliepkam vápnik prostredníctvom vápenatého krmiva.
Okrem poskytovania kvalitného krmiva je nevyhnutné, aby mali sliepky k dispozícii čistú pitnú vodu, ktorú je potrebné denne vymieňať. Nedostatok vody môže viesť k dehydratácii sliepok a môže ovplyvniť nielen ich zdravie, ale aj produkciu vajec.
Existujú potraviny, ktoré sú pre sliepky nevhodné a niektoré sú dokonca nebezpečné. Jednou z takýchto potravín je napríklad pečivo, ktoré síce sliepky zasýti, ale neposkytuje im žiadne vitamíny, minerály ani iné prospešné látky. Naopak, strava založená výlučne na chlebe je pre hydinu škodlivá a nebezpečná. Nevhodný je aj cesnak, ktorý môže pri prehnanej konzumácii ovplyvniť chuť slepačích vajec.
Medzi ďalšie nevhodné potraviny patria:
Zima je pre sliepky náročným obdobím, preto je potrebné zabezpečiť vyšší príjem krmiva ako po zvyšok roka. Vhodným krmivom je najmä kukurica, ktorá je mastná a obsahuje vitamíny a minerálne látky. Počas zimných mesiacov by ste preto nemali šetriť kukuricou. Ďalšími vhodnými zimnými krmivami sú slnečnica, varené zemiaky alebo škvarky.
V zime je tiež nevyhnutné kontrolovať vodu pred zamrznutím. Ak zamrzne, dopĺňajte vodu častejšie. Kontrolujte tiež, či nie je rozliata, pretože vlhká a najmä v zime nie je pre sliepky dobrá. V prípade rozliatia mokrú podstielku vyhoďte a nahraďte ju novou a suchou podstielkou.
Zaujíma vás, ako zabezpečiť kurník na zimu alebo ako zabezpečiť, aby vaše sliepky znášali vajcia počas chladných mesiacov? Potom si prečítajte náš ďalší článok na blogu, v ktorom sa dozviete aj to, ako by mal vyzerať ideálny kurník s výbehom.
Optimálna frekvencia kŕmenia závisí od veku a typu sliepok. Zvyčajne sa odporúča kŕmiť sliepky dvakrát denne. Zároveň môžu mať sliepky stály prístup k objemovému krmivu.
Krmivo pre sliepky nevyhadzujte na zem. Namiesto toho používajte kŕmidlá. Predídete tak rôznym ochoreniam sliepok. Okrem toho vám kŕmidlá pre sliepky umožnia lepšiu kontrolu nad neskonzumovanými zvyškami, ktoré je potrebné vyhodiť, aby sa zabránilo konzumácii pokazeného krmiva.
Na trhu existuje mnoho typov kŕmidiel. Primárne si môžete vybrať zo závesných a žľabových kŕmidiel. Niektoré žľabové a závesné kŕmidlá sú otvorené a krmivo v nich nie je chránené pred škodcami, ako sú vtáky alebo hlodavce, ani pred poveternostnými vplyvmi. Iné závesné kŕmidlá majú trubicu, ktorá uvoľňuje len regulované množstvo krmiva. Tento spôsob pomáha aspoň čiastočne chrániť krmivo pred poveternostnými vplyvmi.
Ďalším variantom je závesné kŕmidlo, v ktorom je krmivo chránené pred škodcami a poveternostnými podmienkami, dažďom alebo snehom. Ide teda o najlepšiu ochranu krmiva. Ďalšou výhodou žľabových aj závesných kŕmidiel je možnosť vkladania suchých aj vlhkých kŕmnych zmesí. Pri závesných a rúrkových kŕmidlách to nie je možné, pretože sú určené len na suché zmesi.
Žľabové kŕmidlo pre sliepky má dvierka žľabu, ktoré sa automaticky otvoria, keď sa sliepka postaví na kŕmidlo. Tento sofistikovaný systém zabezpečuje ochranu krmiva pred vonkajšími vplyvmi - pred dažďom a vlhkosťou, pred vetrom a snehom. Je to preto vhodný dávkovač krmiva nielen do kurína, ale aj do vonkajšieho výbehu pre sliepky. Uzatvárateľný systém chráni krmivo pre hydinu aj pred škodcami, ako sú vtáky alebo hlodavce.
Do kŕmidla sa zmestí približne 5 kg krmiva, čo poskytuje dostatok krmiva pre 12 až 16 sliepok. Veľká kapacita dávkovača krmiva vám zároveň ušetrí čas strávený častým dopĺňaním. Možno ho naplniť všetkými mokrými kŕmnymi zmesami - varenými zemiakmi a fazuľou, ako aj objemovým krmivom - pšenicou, senom, trávou a kukuričným šrotom.
Praktické a účinné riešenie na kŕmenie kurčiat. Vďaka nožnému kŕmidlu nedochádza k…
Medzi hlavné výhody dávkovača krmiva pre kurčatá patria:
Podávače pre sliepky s odtlačkom nohy sú veľmi účinným spôsobom kŕmenia sliepok. Je však dôležité naučiť sliepky z nich zobať. Počas procesu učenia nesmú mať sliepky prístup ku krmivu nikde inde ako v stupienkovom kŕmidle. Na úplnom začiatku môžete kŕmidlo zaťažiť kameňom, aby bolo stále otvorené. Potom počkajte, kým sa sliepka naučí chodiť ku kŕmidlu. Potom kameň odstráňte. Sliepky budú automaticky chodiť na miesto, kde bolo kŕmidlo predtým, postavia sa na stupienok a otvoria kŕmidlo. Proces učenia je jednoduchý a nemal by trvať dlhšie ako týždeň.
Nakŕmili ste sliepky a teraz sa len obávate o ich bezpečnosť? Stavte na elektrický ohradník pre hydinu proti predátorom. S ich pomocou môžete svoje sliepky ochrániť pred líškami a kunami. Môžeme vám tiež odporučiť automatické dvierka na kurín, ktoré ochránia nielen vaše sliepky a kurčatá, ale aj ich vajcia. Viac informácií o chove sliepok nájdete na blogu v časti Moderné technológie v chove sliepok.
Ak máte ďalšie otázky, obráťte sa na našu poradňu alebo nás kontaktujte na telefónnom čísle +420 730 893 828 alebo e-mailom na adrese info@fencee.cz.
Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou
Potrebujete poradiť? Michal Tareš Obchodné oddelenie / e-shop
Potrebujete poradiť? Milan Vacek Servisný technik
Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.
Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.
Komentáre k článku
Vložte komentár