Prečítajte si o výhodách a pohodlí elektrického ohradníka smart fencee podľa slov známeho chovateľa shetlandských oviec pána Romana Cieslara.
Prišli ste ráno do záhrady a hneď ste si všimli stopy po líške alebo inom predátorovi? Ide o pomerne častý jav, ktorý je dôsledkom zraniteľnosti a nedostatočnej ochrany sliepok. Našťastie môžete útokom nepozvaných predátorov zabrániť včasným zásahom. Ak neviete, kde začať s ochrannými opatreniami, tento článok je určený práve vám. Ak chcete zabrániť opakovaniu podobného scenára, musíte zistiť, odkiaľ nebezpečenstvo prichádza, a prijať niekoľko jednoduchých, ale účinných opatrení.
Hoci sa niektorí chovatelia snažia túto skutočnosť ignorovať, nebezpečenstvo pre sliepky je takmer všadeprítomné. Pre lepšiu predstavu si uvedieme zoznam najčastejších predátorov, s ktorými sliepky prichádzajú do kontaktu. Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť na hrozby z neba a zo zeme.
Útočníkmi patriacimi do prvej skupiny sú najmä dravé vtáky. Takéto kane, jastraby alebo aj sovy môžu výrazne zredukovať aj veľký kŕdeľ sliepok. Situácii paradoxne nepomáha ani skutočnosť, že sliepky si zvyčajne veľmi dobre uvedomujú nebezpečenstvo, ktoré na nich číha zhora. Jediné, čo môžu urobiť, je vyhľadať úkryt na strome alebo v kríku. Z tohto dôvodu sa pri zriaďovaní výbehu pre sliepky uistite, že majú dostatok miest, kde sa môžu v prípade núdze ukryť. Veľmi účinným spôsobom ochrany sliepok pred hladnými vtákmi sa ukazuje aj zamykanie kŕdľa v kurníku, najmä v noci.
Druh, ktorý predstavuje pre sliepky azda najväčšie nebezpečenstvo, sú líšky. Ich návštevám sa nevyhnete, najmä ak chováte sliepky na okraji malého mesta, dediny alebo na samote. Líšky sú divé zvieratá a nie nadarmo sa v súvislosti s nimi často používa slovo ľstivé. Nepochybne patria medzi najchytrejšie predátory a ich metódy lovu sú veľmi účinné. Líšky útočia na kŕdeľ sliepok najčastejšie v noci, ale ak sú veľmi hladné alebo sa potrebujú postarať o svoje mláďatá, neboja sa vyraziť za potravou aj za bieleho dňa.
Nezvanými návštevníkmi môžu byť aj kuny, lasice, potkany a krysy. Pre niekoho môže byť novinkou, že v súvislosti so sliepkami môžu škody napáchať aj hady. Hoci sliepkam priamo neškodia, konzumujú ich vajcia. Pozor by ste si mali dať aj na mačky, ktoré často lovia malé kurčatá pre zábavu. Ak mačka naliehavo potrebuje potravu, môže si ľahko vziať dospelú sliepku. Často podceňované sú aj cudzie psy, pre ktoré môžu byť sliepky veľmi ľahkým cieľom. Prečítajte si, ako jeden z našich zákazníkov vyriešil pravidelné škrabanie sliepok vo vedľajšom výbehu nemeckým ovčiakom.
Už sme spomínali, že najväčšou hrozbou pre sliepky v našich zemepisných šírkach sú líšky. Existuje však nejaký spôsob, ako zabrániť ich útokom? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako ochrániť sliepky (nielen) pred líškami. Existuje niekoľko metód v závislosti od druhu a ich účinnosti.
Začnime banálnymi preventívnymi opatreniami, ktorých vyskúšanie nič nestojí, ale nie vždy sa dosiahne želaný výsledok. Prvá rada neprekvapí - na ochranu sliepok ich treba obklopiť dobrým plotom alebo dobre zabezpečeným kurníkom. Pri výbere plota si vyberte pletivo s čo najmenšími okami. Uistite sa tiež, že sliepky nemôžu plot jednoducho poškriabať. Na tento účel sa odporúča doplniť bežný plot elektrickým ohradníkom. Druhá rada je určená najmä tým, ktorí sú zvyknutí nechávať krmivo trvalo vo výbehu. Toto krmivo môže byť pre dravca veľkým lákadlom a ak ho na noc schováte, pravdepodobnosť neželanej návštevy bude o niečo nižšia. Nevýhodou je, že toto riešenie je príliš krátke pre prípady, keď kŕmenie nie je hlavnou motiváciou.
Ďalším možným krokom je zaobstarať si psa, kohúta alebo iného strážcu kŕdľa sliepok, ktorý bude v potenciálnom útočníkovi vzbudzovať dostatočný rešpekt. Je nevyhnutné, aby mal pes od šteniatka pravidelný kontakt so sliepkami - potom sa k nim bude správať a brániť ich ako vlastné kŕdeľ. Aj keď by ste chceli mať za strážcu dospelého psa, ktorý nie je na sliepky zvyknutý, nič nie je stratené. Takýto jedinec však bude potrebovať dôkladný výcvik.
Na podobnom princípe funguje aj odpudzovanie dravcov pachom inej zveri. Cieľom v tomto prípade je, aby líška nadobudla dojem, že iný škodca už má územie pod kontrolou, a z tohto dôvodu sa rozhodne zamieriť inam. Medzi o niečo rafinovanejšie metódy patrí používanie zvukových plašičov. Odstrašujúce tóny môžu líšku vystrašiť a zahnať ju späť tam, odkiaľ prišla, pričom pre ľudské ucho sú nepočuteľné. Ak zvolíte primeranú veľkosť, môžete proti líškam použiť aj strašiaky.
Pozor! Pri snahe ochrániť sliepky pred líškami majte na pamäti, že zabitie líšky je nezákonné. Takže aj keď líšku chytíte do pasce v liahni, musíte ju čo najskôr vypustiť do voľnej prírody. Ak je vašou prioritou účinnosť, zvoľte si mechanickú zábranu v podobe elektrického ohradníka proti líškam. Ďalej sa dozviete, prečo je elektrický ohradník najspoľahlivejším riešením.
{ANCHOR:proc-to-ochrana-líšok-použitie-elektrického-plotu}
Banálne metódy na zákerné líšky, ktoré sa snažia dostať k vášmu kŕdľu sliepok, nezabrali alebo chcete hrať na istotu? Správnou voľbou pre vás je elektrický ohradník proti líškam. Je to fyzická a psychologická bariéra, ktorá zabráni líškam, srnkám alebo iným lesným zvieratám v prístupe. Skvelé je aj to, že chráni nielen pred mnohými druhmi zvierat, ale aj pred rôznymi živočíchmi všeobecne. Nemusíte do nej teda umiestniť len sliepky, ale aj kozy, ovce alebo dokonca psy. Okrem takmer stopercentnej bezpečnosti ponúka elektrický ohradník aj mnoho ďalších výhod.
Zabezpečuje, aby mali sliepky dostatok priestoru na voľný pohyb, hniezdenie, hrabanie a dokonca aj na zber potravy. Vy ako chovateľ oceníte, že elektrický ohradník vám pomôže udržať celé kŕdeľ na jednom mieste. Môžete zabudnúť na večerné naháňanie sliepok. Nemali by sme prehliadať skutočnosť, že v porovnaní s bežnými ohradníkmi môžete meniť polohu niektorých elektrických ohradníkov pre sliepky. Zaobstarajte si súpravu s mobilnou elektrickou sieťou, ktorá dokáže ochrániť hydinu, husi, kačice, morky, väčšie psy alebo dokonca králiky. Mobilný výbeh sa veľmi ľahko nastavuje a môžete sa spoľahnúť, že vaše sliepky neutečú a nestanú sa terčom predátorov.
Ak máte radi jednoduché riešenia, máme pre vás ešte jednu novinku, ktorá vás poteší. Naše elektrické ohradníky môžete ovládať aj na diaľku. Na ovládanie elektrického ohradníka proti líškam odkiaľkoľvek na svete potrebujete len generátor z radu Power DUO RF PDX alebo Energy DUO RF EDX, centrálne ovládacie zariadenie FENCE WiFi GATEWAY GW100, internetové pripojenie, mobilný telefón/počítač a našu aplikáciu fencee Cloud. Získajte viac informácií o jedinečnom systéme modernej inteligentnej farmy.
Základným prvkom elektrického ohradníka je generátor alebo zdroj napätia. V rámci našej ponuky si môžete vybrať samostatné generátory elektrického ohradníka aj kompletné súpravy pre hydinu. Konkrétne na ochranu sliepok je veľmi praktickým riešením sieť pre hydinu alebo súprava elektrického ohradníka s mobilnou sieťou. Veľkou výhodou elektrických ohradníkov fencee je ich jednoduchá inštalácia, jednoduchá obsluha a dlhá životnosť. Správne zapojený elektrický ohradník je bezpečný nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí pohybujúcich sa v okolí ohrady. Dôležitý je najmä výber kvalitných vodičov a zabezpečenie dostatočného uzemnenia.
Ak chcete dosiahnuť spoľahlivú ochranu pred líškami, vyberte si zdroje elektrického ohradníka s výkonom aspoň 1 J. V závislosti od blízkosti elektrickej prípojky by ste mali zvážiť aj to, či je pre vás vhodnejší sieťový alebo kombinovaný generátor. V kategórii sieťových zdrojov neurobíte chybu napríklad s generátorom fencee power P30, ktorý sa vyznačuje veľmi nízkou spotrebou energie, technológiou SafeShock, praktickým tlačidlom ON/OFF a LED svetlami. Ak však v okolí plánovaného plotu nemáte prístup k elektrickej energii, budete musieť siahnuť po kombinovanom generátore, ktorý charakterizuje skratka DUO v názve. Na ochranu pred líškami si môžete vybrať model fencee power DUO RF PDX30 s diaľkovým ovládaním, prepínaním výkonu, externou anténou a dosahom až 30 km. Viac informácií o výbere správneho zdroja napájania fencee nájdete v našom ďalšom článku.
Boj s líškou sa vzhľadom na jej ľstivosť a obratnosť môže na prvý pohľad zdať nekonečný. Veríme však, že s našimi šikovnými výrobkami fencee môžete svoje sliepky ochrániť nielen pred líškami. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom live-chatu s našimi technickými poradcami, e-mailom alebo telefonicky. Radi vám poradíme. V časti blogu si môžete prečítať mnoho tipov na výber oplotenia pre konkrétne zviera. Ďalšie užitočné informácie nájdete v sekcii Poradenstvo alebo si môžete prečítať skúsenosti a recenzie našich zákazníkov.
Pridať komentár k článku Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Požadované informácie sú označené hviezdičkou
Potrebujete poradiť? Michal Tareš Obchodné oddelenie / e-shop
Potrebujete poradiť? Milan Vacek Servisný technik
Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.
Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.
Komentáre k článku
Vložte komentár