Späť na začiatok
Ovládajte svoje ploty odkiaľkoľvek
Prihlásenie do cloudu

Ako uzemniť elektrický ohradník?

Kúpili ste si elektrický ohradník a premýšľate, ako ho uzemniť? Uzemnenie elektrického ohradníka je jedným z kľúčových procesov, od ktorého závisí celková funkčnosť zariadenia. Preto vám odporúčame venovať mu zvýšenú pozornosť.

Prvým krokom k dokonalému uzemneniu je kontrola všetkých potrebných súčastí elektrického ohradníka. Môžete si vybrať z jednotlivých komponentov ohradníka alebo kompletných súprav, ktoré vám výrazne zjednodušia nákup. Ak si vyberiete súpravu, musíte zhodnotiť, či vám dodávané komponenty a počty vyhovujú, a prípadne si objednať niektoré ďalšie prvky, napríklad počet stĺpikov alebo dlhší drôt. Tester si môžete zakúpiť aj samostatne, buď diódový, alebo digitálny.

Na zostavenie elektrického ohradníka budete potrebovať:

Zdroje alebo napájacie zdroje elektrického ohradníka fencee sa delia do 9 modelových radov. Rozhodujúci je výkon zdroja a napájanie ohradníka - kombinované alebo sieťové. Súvisí to s dĺžkou a zaťažením elektrického ohradníka a tiež s použitím pre jednotlivé zvieratá. Súvisiacimi chytrými ohradníkovými zariadeniami na diaľkové monitorovanie a ovládanie elektrického ohradníka sú ovládacie…

Prejsť do kategórie

Ďalším krokom je výber miest, kde budete inštalovať zemniace tyče s antikoróznou úpravou. Pri výbere miesta pamätajte na pravidlo, že čím je stanovište vlhšie, tým je vyššia vodivosť. Piesočnatá alebo kamenistá pôda sa preto neodporúča.

Zemné tyče musia byť zabetónované v hĺbke najmenej 1 m. Jedinou výnimkou sú ohrady napájané batériovými generátormi alebo pracujúce pri nízkom výkone. V prípade takýchto zdrojov musí byť hĺbka uzemnenia aspoň 0,5 m.
V závislosti od potrieb konkrétneho generátora alebo ak oplotenie nefunguje správne, odporúčame inštalovať viac uzemňovacích tyčí. To platí aj pre suchú pôdu s nižšou elektrickou vodivosťou. Ďalšie tyče umiestnite vo vzdialenosti približne 3 m od seba. Nezabudnite, že uzemňovacie tyče nesmú byť hrdzavé - hrdza izoluje.

Dbajte tiež na to, aby medzi uzemňovacou tyčou ohrady a iným uzemňovacím systémom (napr. uzemnením domu, ochranným uzemnením elektrického systému alebo uzemnením poplachového systému narušenia) bola vzdialenosť minimálne 10 m. Nikdy nepripájajte generátor k iným existujúcim uzemňovacím systémom alebo k uzemňovaciemu systému iného generátora. Každý generátor musí mať vlastné uzemnenie.

Podstatou fungovania ohradníka je vytvorenie záporného pólu v zemi a kladného pólu vo vzdušných vodičoch. Práve to zabezpečí uzemnenie. Impulz a následný skrat nastane, keď sa vodič a zviera stojace na zemi dostanú do kontaktu. V zemi sa vytvorí mínusový pól a v nadzemnom vedení plusový pól.

Pre správne fungovanie elektrického ohradníka musí byť trvalo udržiavaná minimálna hodnota napätia. Napätie je predovšetkým nositeľom impulzu, a preto je potrebné zabezpečiť jeho hodnotu minimálne 2 500 - 3 000 V.

Ako skontrolovať uzemnenie elektrického ohradníka?

Skontrolujte, či váš uzemňovací systém funguje tak, ako má.

  • Najprv vypnite alebo odpojte napájanie elektrického ohradníka.
  • Potom skratujte elektrický ohradník tak, že opriete železnú tyč o drôt ohradníka približne 50 - 100 m od zdroja.
  • V suchej alebo piesočnatej pôde zasuňte tyče až 30 cm do zeme.
  • Zapnitenapájanie elektrického ohradníka.
  • Skontrolujte napätie elektrického ohradníka pomocou skúšačky. Na skúšačke musíte namerať napätie menšie ako 2 000 V z dôvodu skratu ohradníka.
  • Ak sa tak nestane, opäť vypnite napájanie a pokračujte v skratovaní ohradníka pridávaním ďalších železných tyčí.
  • Keď napätie klesne pod 2 000 V, ste pripravení na testovanie uzemňovacieho systému elektrického ohradníka.
  • Pomocou skúšačky zmerajte napätie na uzemňovacej tyči najvzdialenejšej od zdroja a zasuňte uzemňovaciu sondu skúšačky do zeme 1 m od poslednej uzemňovacej tyče.
  • Vo vzdialenosti 1 m od uzemňovacej tyče by ste nemali cítiť ani namerať žiadne napätie (maximálne 200 V).
  • Ak je nameraná hodnota menšia ako 200 V, vaše uzemnenie je vyhovujúce. Z vášho elektrického ohradníka získate maximálny výkon.
  • Ak je nameraná hodnota vyššia ako 200 V, je potrebné zlepšiť vaše uzemnenie, pridať ďalšiu uzemňovaciu tyč alebo presunúť uzemňovací systém na vhodnejšie (vlhšie) miesto.

Jak zkontrolovat uzemnění ohradníku

Najčastejšie problémy

  • Plot sa dotýka vegetácie (tráva, kríky, stromy) > odstrániť, pokosiť trávu.
  • Vodič plotu sa dotýka zeme > zlomený vodič - opraviť pomocou spojok.
  • Poškodené izolátory > vymeniť za nové izolátory.
  • Spájaný vodič > nikdy nerobte uzly, vždy používajte spojky elektrického ohradníka.
  • Zlepšenie vodivosti > prepojte vodiče elektrického ohradníka každých 200 m, použite prepojovací kábel.

Pozrite si videonávod

Nápomocný vám bude aj náš videonávod, ktorý podrobne opisuje celý postup inštalácie elektrického ohradníka vrátane ukážky uzemnenia.

Stále si nie ste istí, čo máte robiť? Neváhajte nás kontaktovať s akýmikoľvek otázkami.

Michal Tareš

Potrebujete poradiť? Michal Tareš Obchodné oddelenie / e-shop

Milan Vacek

Potrebujete poradiť? Milan Vacek Servisný technik

Prihláste sa na odber noviniek a nič vám neunikne.

Posielame zážitky, ktoré oceníte. Príklady, ako správne používať výrobky, ako sa o ne starať alebo ako na ne získať zľavu.

Máte otázku? Spýtajte sa nás. Vyplňte nasledujúci formulár a my sa o to postaráme.

*
*
Ďalšie informácie o tom, ako spracúvame osobné údaje
nájdete v našich zásadách spracovania osobných údajov.

Sledujte nás na sociálnych sieťach


Týmto udeľujete súhlas spoločnosti VNT electronics s.r.o., so sídlom Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČO: 64793826, zapísanej vo verejnom registri vedenom na Krajskom súde v Hradci Králové, oddiel C, vložka 9839 (ďalej len "správca"), aby, meno a priezvisko e-mail akékoľvek ďalšie údaje, ktoré napíšete do formulárov na tejto webovej stránke alebo do e-mailov zaslaných na adresy uvedené na tejto webovej stránke. vyššie uvedené osobné údaje musia byť spracované za účelom vypracovania ponuky alebo zmluvy, spracovania objednávky alebo zaslania cenníka. Tieto údaje bude správca spracovávať po dobu 1 roka.